Iš Lietuvos respublikinės mokinių muzikos olimpiados grįžus
Parašė Administratorius· 2013-04-07 22:26
Netruko prabėgti metai nuo 1-osios Lietuvoje mokinių muzikos olimpiados, ir štai kovo 16d. kartu su rajoninės muzikos olimpiados pirmosios vietos nugalėtojais savo kategorijose Pauliaus Širvio progimnazijos aštuntoku Salvijum Aukštuoliu ir „Ąžuolo“ gimnazijos 2-oke Greta Šepliakovaite, vykstame į Klaipėdą - į jau antrosios muzikos olimpiados respublikinį, trečiąjį jos etapą. Į jį iš visos respublikos buvo pakviesti rajoninių turų nugalėtojai - 50 geriausių jaunųjų muzikos kūrėjų. Nepaisant kiek ankstyvo išvykimo 10 ryto olimpiados atidarymo metu Klaipėdos universiteto Menų fakulteto rūmuose žvaliai ir draugiškai kartu su kitais dalyviais pirmą kartą giedojome muzikos olimpiados himną, kuriam muziką pagal senus lotyniškus viduramžių poeto žodžius sukūrė Klaipėdos universiteto profesorius, kompozitorius Gediminas Purlys (beje, asmeniškai mūsų improvizuotam chorui ir vadovavęs).

Išplėstos Naujienos
Dienotvarkė buvo labai įtempta: olimpiados dalyviai turėjo atlikti keturias užduotis: muzikinės kultūros pažinimo testą, kurio metu tikrinamos muzikos istorijos ir teorijos žinios, muzikos rašto bei ritmo skaitymo iš lapo užduotis, pasirinktos dainos dainavimas, bei originalios (paties kurtos) kompozicijos pristatymas. Kiekvieną olimpiados dalį vertino atskiros žinovų komisijos, vadovaujamos savo srities profesionalų. Savo ruožtu visų komisijų darbą prižiūrėjo Klaipėdos Universiteto Menų Fakulteto dekanas profesorius Vytautas Tetenskas. Kol mokiniai atlikinėjo užduotis, mokytojai dalyvavo seminare „Mokinių muzikinio kūrybiškumo ugdymas: galimybės ir iššūkiai“.
Klausant dalyvių kūrybinių prisistatymų, vokalinių pasirodymų, neapleido mintis, kad tokiu talentingu jaunimu galėtume pagrįstai didžiuotis, tik sukurkime sąlygas jiems tobulėti, atskleisti savo talentus, netaupykime jų genijaus sąskaita dabar, ir viskas atsipirks, kai jie užaugę garsins Lietuvą. Įvairios sudėties instrumentiniai ansambliai, duetai ir solistai (jų tarpe ir konkurso „Dainų dainelė“ laureatai), leido pasijusti tarsi koncerte (beje, kūrybiniai pristatymai ir vyko KU MF koncertų salėje). Skambėjo dar niekuomet negirdėti muzikos kūriniai – dainos, pjesės įvairiems instrumentams, ekspromtai... Unikalios savo išgyvenimais kompozicijos nebūtų padariusios gėdos net žymiems kompozitoriams, svaiginamai laisvai liejosi fortepijono, smuikų, fleitų, akordeono, gitaros ar violončelės garsiai. Gyvas atlikimas, daugiau ar mažiau juntamas atlikėjų jauduliukas tik pridėjo koncertui jaukumo ir nuoširdumo.
Kol vertinimo komisijos skaičiavo balus, olimpiados dalyviai stebėjo Klaipėdos jaunimo teatro spektaklį „Gaidos“ (režisierius V. Masalskis, muzika N. Sinkevičiūtės).
Tačiau olimpiada privalo išrinkti geriausius iš geriausių, ir čia jausmai turi užleisti vietą šaltai ir negailestingai matematinei logikai. II-osios Lietuvos respublikinės muzikos olimpiados 12–14 metų mokinių kategorijos nugalėtoju tapo Julius Šidlauskas iš Kauno „Vyturio“ katalikiškos vidurinės mokyklos, 15–18 metų kategorijoje nugalėjo Gintarė Juknaitė iš Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos, mums pažįstama iš televizinio projekto „Vunderkindai“.
Zarasiečiams sekėsi neblogai: už tarmiškai padainuotą mūsų krašto liaudies dainą „Saulutė tekėjo“ Salvijų gyrė ne vienas kolega muzikos mokytojas, o Gretos atliktos dainos „Un ežerėlia rymojau“ interpretacija ir vokaliniai gebėjimai buvo pripažinti geriausiais savo amžiaus kategorijoje. Ji, beje, pagal surinktų balų skaičių ketvirtoje vietoje (nuo trečios vietos laimėtojo atsiliko 0,41 balo). Tad pagrįstai galime trumpai pasididžiuoti ir pasidžiaugti.
Namo grįžome labai pavargę, tik ką prasidėjus sekmadieniui. Per nepaprastai greitai prabėgusią dieną jautėmės daug patyrę, pamatę, išgirdę, sužinoję. Žvelgdami į tokį gausų būrį bendraminčių, Greta ir Salvijus drąsiau gilins savo žinias ir įgūdžius muzikoje, kad toliau kryptingai tobulėdami išbandytų savo jėgas ir kitų metų muzikos olimpiadoje, o gal kuris nors išdrįs susieti savo gyvenimą su muzika.
Norime padėkoti P.Širvio progimnazijos direktorei A. Navickienei, „Ąžuolo“ gimnazijos direktoriui R.Bikulčiui, Zarasų Meno mokyklos direktorei S. Keršienei, mokytojoms A. Pučkienei ir V. Valainienei už pagalbą ir patarimus.

Muzikos mokytojai Jurga Sagadinaitė ir Gražvydas Gasparavičius
Nuotraukos: Jurgos Sagadinaitės, Gražvydo Gasparavičiaus ir olimpiados rengėjų.